KIRKLARELİ DUPNİSA MAĞARASI

 • 2020-02-21 01:02 AM
 • Turism

Dupnisa Mağarası Kırklareli'nin Demirköy ilçesinde yer almaktadır. 3150 metre uzunluğuna sahip olan mağara, Trakya bölgesinde turizme katkı sağlayan tek mağara özelliğindedir. Yeraltında olması ile farklı bir yapıya sahip olan Dupnisa Mağarası'na 3 farklı kapıdan giriş yapmak mümkündür.

Yaklaşık üç bin metre uzunluğu ile bilinen mağaranın ilk bin metresi su ile dolu bir girişe sahiptir. Dupnisa Mağarası kapılarının isimleri sırasıyla; Dupnisa Dolin, Kuru Mağara ve Kız Mağarası olarak isimlendirilmiştir.

En derin girişe sahip olan Dupnisa Dolin kapısıdır. Mağara içinin yarasalarla dolu olması, Dupnisa Mağarası'nın oldukça ürkütücü özellikte olmasına neden olmaktadır. İlk olarak 2003 yılında turist ziyaretçilerini kabul etmeye başlayan mağara, daha önceki yıllarda ziyaret edilmesini mümkün kılan zemin yapısına sahip olmadığı için gezilmesi mümkün olmamaktaydı.

Yeraltı cenneti olarak eşsiz özellikleri ile nitelenen Dupnisa Mağarası, bulunduğu bölgede ilk turizme açılan mağara özelliği ile ilgi çekmektedir. 2003 yılından beri her yıl yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan mağara, gören herkesin büyülenmesine neden olan özelliklere sahiptir. Dupnisa Mağarası'nın öne çıkmasındaki en önemli özelliklerinden biri de; Türk ve Bulgaristan sınırında yer alan Rezve Deresi'ni oluşturmasıdır. Türkiye’de yer alan önemli mağaralar arasında başı çekmesi ve Trakya turizmine önemli bir değer kazandırmış olması, Dupnisa Mağarası hakkında bilinmesi gereken özellikler arasındadır.

Dupnisa Mağarası'nın Tarihçesi

Milyonlarca yıl önce oluştuğu bilinen Dupnisa Mağarası'nın yaklaşık olarak 180 milyon yıl önce oluştuğu bilinmektedir. Birbiri ile bağlı üç mağaradan oluşmuş olan Dupnisa Mağarası yaklaşık olarak üç bin metre uzunluğa sahiptir. Üç kapı girişinden oluşması ve her girişin kendine özgü bir isminin olması, ziyaretçilerin Dupnisa Mağarası gezisi sırasında kolaylık yaşamalarını sağlamaktadır. Kırklareli'ne ulaştıktan sonra Demirköy ilçesinden çeşitli minibüsler yerli ve yabancı turistlerin bu mağaraya ulaşmalarını sağlamaktadır.
Kırklareli'ne yolu düşenlerin mutlaka keşfetmeleri gereken bir mağara olan Dupnisa Mağarası, özellikleri ve görünüşü ile turistler için oldukça ilgi çekici yerlerden biridir. Mağara içinde bulunan göller ve göl üzerlerine düşen duvar saçakları Dupnisa Mağarası'nın oldukça ilginç bir görünümde olmasına neden olmaktadır.

US Dollar
US Dollar
 • 0.936
  Euro
  Euro
 • 32.824
  Turkish Lira
  Turkish Lira
 • 0.791
  British Pound
  British Pound
 • 0.709 JOD
  Jordanian Dinar
  Jordanian Dinar
 • 3.673 AED
  UAE Dirham
  UAE Dirham
 • 1,307.236 IQD
  Iraqi Dinar
  Iraqi Dinar
 • 134.509 DZD
  Algerian Dinar
  Algerian Dinar
 • 3.748 SAR
  Saudi Riyal
  Saudi Riyal