En Sık Sorulan Sorular 2020

 • 2020-10-12 10:10 AM
 • Real Estate Laws

En Sık Sorulan Sorular 2020

Türk vatandaşlığı alabilir miyim?

Tabii ki yapabilirsin. Türkiye tüm yabancılar için misafirperver bir ülkedir. Türk vatandaşı olmanın birçok yolu vardır, en kolay yolu Türkiye'de mülk satın almaktır.

Türk vatandaşı olmak için mülk sahibi olmak için ödemem gereken minimum değer nedir?

Eylül 2018'den önce satın alınan mülklerin değeri en az 1 milyon dolar olmalı, ancak Eylül 2018'den sonra satın alınmışsa en düşük değer geçen yıl önemli ölçüde azaldığı için en az 250 bin dolar değerinde olmalıdır.

Türk vatandaşlığı başvurusu için mülküm nasıl değerlendirilecek?

Gayrimenkul, değerlendirilen uzmanlar tarafından değerlendirilecek ve gayrimenkul değer raporunu bildirmeniz ve raporun Türk devlet kurumları tarafından onaylanması ve resmen tanınması gerekmektedir.

Mülk değerlendirme raporum ne kadar süreyle hazırlanır?

Başvuru tarihinden itibaren üç ay içinde raporunuzu ibraz etmek önemlidir. Gönderdiğiniz rapor vatandaşlık başvurusu tamamlanana kadar geçerli olacaktır.

Vergi oranını düşürmek için bir tapudaki bir malın gerçek değerinden değer kaybı mümkün mü?

Mülkünüzün değerini düşüremezsiniz. Türk hükümetinin size vatandaşlık verebilmesi için, bedelin değerleme raporu ve tapuya uyması gerekmektedir. Aynı fiyat değilse, mülkünüz başvuru sürecinde reddedilir.

Emlak kurum doların döviz kuruna göre mi hesaplanıyor?

Evet, geçerli döviz kuru satın alma sırasında mülkünüzün değerini hesaplamak için kullanılır. Satın alma öncesi veya sonrasında döviz kurlarındaki dalgalanmalar ilgili olmayacaktır.

Ben sadece 250,00 $ altında bir mülk satın alabilir miyim?

Türk vatandaşlığını elde etmek için en az 250.000 $ bir mülk satın almanız gerekir. Bu miktarın üzerinde Türk vatandaşlığı başvurusu kabul edilemez. Ancak, bu sınırdan daha yüksek bir değerde bir mülk satın almak istiyorsanız, bu kabul edilebilir.

Nakit ödeyebilir miyim?

Hayır, Türkiye'de bu tür bir satın alma için nakit kabul edilmeyilmiştir. Türkiye'de zaten hesabınız yoksa bir banka hesabı açmanız gerekecektir. Alıcıdan satıcıya para transferi belgelenmelidir.

Mülkümün tam değeri nasıl onaylanacak?

Söz konusu belgeler, vatandaşlık başvurusunda bulunurken satın alma değerinin alıcıdan satıcıya aktarıldığını kanıtlayan hem Alıcılar Bankası'ndan hem de Satıcılar Bankası'ndan ibraz edilmelidir.

Türk vatandaşlığı başvuru süreci için aile üyesi veya yabancı bir arkadaş gibi bir tanıdıktan mülk satın alabilir miyim?

Bir yabancıdan mülk almamalısın. Kendi başına bir yabancı olduğunuz için, Türk vatandaşlığını alabilmek için, bir Türk satıcısından, bir kişi den veya bir şirketten satın almanız gerekir. Gayrimenkulünüzü yabancılardan satın aldıysanız, vatandaşlık başvurusunda bulunamazsınız.

Türk Vatandaşlığı Kanunu'nu çıkarmadan önce bir mülk alıp bir akrabama (eşim ve çocuğum) devredip belgeolarak yeniden satın alırsam Türk vatandaşlığına başvurabilir miyim?

Hayır, Türk vatandaşlığını alabilmek için Türk vatandaşlığı kanunundan sonra yeniden satın almak için mülkünüzü satmak veya aktarmak kabul edilemez. Malınızın değerine bakılmaksızın Türk vatandaşlığı alamazsınız.

Mülkümü taksitle satın alıp Türk vatandaşlığına başvurabilir miyim?

Başvuru sürecinde dikkate alınmış tutar, önceden ödemiş olduğunuz tutardır. Eğer primlerin 250.000 dolarsa, sorun değil. Ancak, taksitlerinizin toplam tutarı 250.000 ve ödeme tutarı 250.000'den az ise, başvurunuz reddedilecektir.

Türk vatandaşlığına geçtikten hemen sonra mülkü satmak mümkün mü?

Satın alma işleminden 3 yıl sonraya kadar mülkünüzü satmamalısınız. Uyruğunuzuzun korunması için, mülkü satın alma tarihinden sonra en az üç yıl süreyle muhafaza etmelisiniz. Vatandaşlık aldığınızda, 3 yıl boyunca satın alınan mülkü satmamanız istenir.

Kocam ve çocuklarım benden sonra, bir mülk alıp Türk vatandaşlığı alabildiğimde Türk vatandaşlığı alabilir ler mi?

Evet, yapabilirler. Eşiniz ve 18 yaş ve altındaki çocuklarınız Mülk Sahipleri uygulaması aracılığıyla vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler.

Birden fazla ilaç için vatandaşlık başvurusunda bulunabilir miyim?

Evet, başvurunuz sırasında toplam özellik değerinin 250.000 TL olması koşuluyla birden fazla mülkle başvurmak mümkündür.

Bir konut veya ticari mülk satın alarak vatandaşlık başvurusunda bulunabilir miyim?

250.000 $ üzerinde bir mülk herhangi bir satın alma başvuru sürecinde kabul edilir. Daire, villa, dükkan veya başka bir özellik sürece 250.000 $ değerinde olarak kabul edilir.

Türk vatandaşlığı almak için mülk satın almak ne kadar sürer?

Beklenen süre toplam 45 gündür. Sürecin başlangıcından itibaren, Türk hükümeti tarafından Türk vatandaşlığının verilmesinin onaylanmasına kadar gerekli tüm belgeleri teslim etmek.

Türkiye'de bir mülk satın aldım, Türk vatandaşlığına başvurmak mümkün mü?

Mülkü Ocak 2017'nin başlarında satın aldıysanız, başvuruda bulunamazsınız. Ocak 2017'den sonra mülkünüzü satın aldıysanız, gayrimenkulünüzün size vatandaşlık başvurusunda bulunması için en fazla 1 milyon ABD Doları, Eylül 2018'den sonra mülk satın aldıysanız, vatandaşlık başvurusunda bulunmak için en az 250.000 TL'dir.

Türk vatandaşlığı kanunu Suriye mülk mülkiyetini de kapsıyor mu?

Suriye vatandaşları gayrimenkul satın alamıyor ve bu nedenle gayrimenkul yatırımı ile Türk vatandaşlığı alamıyor. Ancak bu yasa kapsamındaki diğer alternatiflerden de yararlanabilirler: 500 bin dolarlık sabit yatırımlar, en az 50 Türk vatandaşına iş imkanı veya en az 500 bin dolar değerinde fon mevduatı.

Gayrimenkule yatırım yaptıktan ve Türk vatandaşlığını aldıktan sonra Türkiye'de askerlik yapmak zorunda mıyım?

Vatandaşlığınızı aldığınızda 22 yaşın üzerindeyseniz, askerlik hizmetini yapmanıza gerek yoktur, ancak 22 yaşından küçükseniz askerlik hizmetini yerine getirmeniz gerekir.

Mülk sahibi olarak Türk vatandaşlığı alırken, 18 yaşından büyük çocuklarım benimle Türk vatandaşlığı nı alabilecek mi?

Mülk sahibi olduktan ve Türk vatandaşlığınızı aldıktan sonra her çocuk için Türk vatandaşlığına başvurmak gerekmektedir. Her çocuğun Türk vatandaşı olabilmesi için aynı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Mülk satın alarak Türk vatandaşı olduktan sonra kendi vatandaşlığımı korurken Türk vatandaşı olabilir miyim?

Türk vatandaşı olmak için vatandaşlıknızdan feragat etmek zorunda değilsin. Türkiye Cumhuriyeti çifte vatandaşlığa izin verir ve orijinal uyruğunuzu koruyabilir ve Türk vatandaşlığını alabilirsiniz.

Vatandaşlık dosyamı başkasının göndermesi ve başvuru sürecini benim açımdan izlemesi mümkün mü?

Tabii ki, gitmiyorum. Ülkenizdeki Türkiye Büyükelçiliği'nde bir acente ile veya Türkiye'deki noterde vatandaşlık başvurularını takip etmek için bir kişi veya şirket için vekaletname ile çalışabilirsiniz.

Gayrimenkul satın alarak vatandaşlığımı aldıktan sonra, kiralamak mümkün mü?

Evet, mülkünüzü size ait olduğu için kiralayabilirsiniz. Ancak, vatandaşlık korumak için en az 3 yıl için mülk satmak zorunda değilsiniz unutmayın.

To Antalya Gayrimenkul 

US Dollar
US Dollar
 • 0.919
  Euro
  Euro
 • 33.089
  Turkish Lira
  Turkish Lira
 • 0.771
  British Pound
  British Pound
 • 0.709 JOD
  Jordanian Dinar
  Jordanian Dinar
 • 3.673 AED
  UAE Dirham
  UAE Dirham
 • 1,306.231 IQD
  Iraqi Dinar
  Iraqi Dinar
 • 134.289 DZD
  Algerian Dinar
  Algerian Dinar
 • 3.751 SAR
  Saudi Riyal
  Saudi Riyal