Türkiye'de gayrimenkul stoku

 • 2020-08-09 12:08 PM
 • Economic News

Türkiye'nin gayrimenkul stokları ile ilgili önemli istatistikler ve rakamlar

 

Türkiye, son yıllarda geniş bir kentsel ve kentsel rönesansa tanıklık etmiş, dünyanın dört bir yanından gelen yabancı yatırımcıların bu rönesansa yatırım yapmasına yol açmıştır. diğer ülkelerdeki yatırımlardan elde edilen yüksek avantaj ve yüksek karlarla rekabetçi yatırım fırsatları sağladıktan sonra, gayrimenkul yatırım alanı Türkiye'nin en önemli yatırım sektörlerinden biri olan Türkiye'nin en müreffeh gayrimenkul stokları, 2020 yılının ilk çeyreğinde en yüksek seviyelere ulaşmış ve bu yazıda, Türkiye'de kentsel ve gayrimenkul yatırımı alanında en önemli istatistiklerden bahsedeceğiz ve bu fırsatların karşısına çıkacaktır.

Türkiye'de konut ların pazar paylarının dağılımı

Endeksa.com Periyodik olarak güncellenen verilere dayanarak, Ocak 2020'de Türkiye genelinde ki dairelerin gayrimenkul stoku, 81 Türk eyaletinde ülke çapında dağıtılan 900.000'den fazla daireye ulaştı ve 260.000 konut ile İstanbul Eyaleti'nin gayrimenkul stoğunun aslan payını aldı.

Ardından başkent Ankara ikinci sıraya gelerek 130 bin 3 daire ile sınırlı daire sayısına ulaşırken, 76 bin 44 daire ile üçüncü sırada yer alan İzmir'in durumu, daha sonra Antalya eyaleti ve Bursa eyaleti, buna karşılık Hakari eyaletinin en düşük paya sahip olduğu daire stoğunda sadece 35 konut oldu.

Dairelerde metrekare fiyatı

Türk gayrimenkul sektörü, Türkiye'nin dünyanın dört bir yanından sermaye çeken tüm sektörlerde uygar bir kentleşmeye tanık olması, komşu ülkelere göre rekabetçi ve tüm sınıflar avesi ve yatırım seviyelerine uygun olması, yatırımcı için kar fırsatları yla umut vaat eden bir pazar olması ve Türkiye genelinde ki konutların metrekare ortalama fiyatının 2231 TL'ye denk olduğu istatistiksel raporunda yayınlanmasının ardından, devletin en önemli ekonomik direklerinden biridir.

Türkiye'de metrekare başına en yüksek ortalama fiyat 4 bin 446 lireile Muğla'da, Hakkari devlet ise Türkiye'de metrekare başına en düşük ortalama fiyatı kaydederken, metrekare başına ortalama fiyatı 917 lire alırken, onu bir metrekare ortalama fiyatının 976 litre olduğu Ağrı ve bir metrelik fiyatının 1003 litre civarında olduğu Mardin izledi.

Türkiye'de gayrimenkul ve kentsel yatırım neden büyüyor?

Gayrimenkul yatırım sektörü, Türkiye'de büyük ve büyüyen bir sektör, özellikle Türkiye'nin altyapısının gücü ve gelişimi, yatırım ve bankacılık işlemlerine ilişkin mevzuat ve yasaların kendine özgü tesisleri, yabancı yatırımcılara devlet desteği ve 82 milyon luk nüfusuyla Türkiye nüfusunun yükselişi için daha geniş ufuklar açmıştır.

Her yıl on milyonlarca turist çeken bir turizm ülkesi olarak, Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarı yatırımcıları bu ülkeye yatırım yapmaya teşvik etmiştir. ve bölgenin bazı ülkelerindeyaşanan kargaşa ve savaşlar, Türkiye'yi Arap ailelerin inkiret inanca sahip olan veya yatırım yapan herkese verilen, daimi gayrimenkul edinme veya Türk vatandaşlığı alma gibi avantajlara ek olarak, gayrimenkul fiyatının 250.000 dolar olarak tahmin edilmesi halinde, türkiye'nin daha da büyüme ve gelişmesinin nedenlerinden biri haline gelmiştir.

Son istatistiklere göre gayrimenkule en çok yatırım yapılan ülkeler

2019 yılında Iraklıların satın aldığı gayrimenkul sayısı 7 bin 596'ya ulaşırken, onu 5 bin 423 ile İranlılar, 3 bin 893 ile Ruslar, 2 bin 208 ile Suudiler ve 5 bin 596 ile Afganlar izledi.

2020 için emlak piyasası tahmini

Türkiye'deki dış yatırımdaki artışın, geçen yılın aynı dönemine kıyasla son üç aylık (Ocak-Şubat-Mart) satış rakamlarına da yansıdığı gibi artmaya devam etmesi beklenmektedir ve yabancı yatırımcı yararına hukuki ve usulsel konuların kolaylaştırılmasına yönelik ilgi nin artması, gayrimenkul satışlarının artması yla daha fazla güven ve daha fazla sermaye çekilmesi anlamına gelecektir.

Türkiye'de gayrimenkul sektörü karlı yatırım için altın bir fırsat tır, en yüksek güvenlik oranı sürekli arz ve talep karşısında mobil bir pazar dır ve bu da onu yabancılar için cazip kılmaktadır, türk hükümetinin sürekli destek ve teşvikleri ile türkiye'ye yerleşmek veya yatırım yapmak isteyen herkes için gerçek bir fırsattır.

To Antalya Gayrimenkul 

US Dollar
US Dollar
 • 0.918
  Euro
  Euro
 • 33.028
  Turkish Lira
  Turkish Lira
 • 0.774
  British Pound
  British Pound
 • 0.709 JOD
  Jordanian Dinar
  Jordanian Dinar
 • 3.673 AED
  UAE Dirham
  UAE Dirham
 • 1,309.094 IQD
  Iraqi Dinar
  Iraqi Dinar
 • 134.517 DZD
  Algerian Dinar
  Algerian Dinar
 • 3.751 SAR
  Saudi Riyal
  Saudi Riyal