Türkiye'nin Horma Vadisi. Büyüleyici doğa güzellik severleri cezbediyor

 • 2020-11-09 12:11 PM
 • سياحة و سفر

Türkiye'nin Horma Vadisi. Büyüleyici doğa güzellik severleri cezbediyor

Türkiye'nin Karadeniz'in Qasmono eyaletinin Pınarbaşı bölgesindeki Horma Vadisi'ni ziyaret edenler, büyüleyici doğası ve muhteşem manzaraları ile son zamanlarda arttı.

Karadeniz'in geri kalanı gibi Horma Vadisi de vadinin iki yakası arasında inşa edilmiş ahşap köprüleri ile ünlüdür ve birçok ziyaretçinin ilgisini çekmektedir.

Zari Nehri boyunca uzanan vadi, yüzyıllardır süren bir yolculuktur ve ahşap köprüler kullanarak veya 3 km'lik ahşap bir platformun kenarında niçin yürüyerek vadinin her iki tarafında gezinilebilir.

Son aylarda yerli ve yabancı ziyaretçi sayısı artarken, bölgedeki yatırımlar doğal güzelliklerini ve turizm potansiyelini göstermek için arttı.

Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar, Anadolu Times gazetesine verdiği demeçte, bölgenin Karadeniz bölgesinin en güzel doğal güzellik alanlarından biri olarak öne çıktığını söyledi.

Karadeniz bölgesi Türkiye'nin ve dünyanın en güzel bölgelerinden biridir.

"Türkiye'deki koronavirüs salgınının kontrol altına alındıktan sonra hayat normale dönmeye başlarken, genel olarak Pınarbaşı bölgesi ve özellikle Horma Vadisi ziyaretçilere yoğun bir talep yaşıyor."

"Pınarbaşı bölgesi doğal güzelliği, dar nehir vadileri ve derin mağaraları ile ünlüdür ve yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çeken doğal güzelliğe sahip bir nehir vadilerine sahiptir."

Bölge, ziyaretçilerin başlangıcını sonuna bağlayan ahşap bir platform sayesinde ziyaretçilerin güvenle yürüyebildiği Zari Nehri üzerindeki 3 km'lik Horma Vadisi ile de ünlüdür.

"Horma endemik bitkilerin çeşitli harika bir vadi ve muhteşem güzelliği ile ziyaretçileri şaşırtıyor."

"Bölgeye ziyaretçi çeken en muhteşem manzaralardan biri, dünyanın dördüncü büyük kenti olan Elgarin Mağarası."

Ekim ayında bölgeye 80.000 ziyaretçi

Yaşar, Doğayı Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü'nün yaptığı yatırımların Pınarbaşı bölgesinin çekiciliğini artırdığını da bildirdi.

Corona salgını kontrol altına alındıktan sonra hayat normale döndüğü için ziyaretçilerin bölgeye olan ilgisinin normale döndüğünü ve "ziyaretçilerin doğanın kollarında bu kadar sessiz yerlerde tatillerine ilgi gösterdiğini" söyledi.

Horma Vadisi'nin tüm ziyaretçiler için açık bir yer olduğunu söyleyen Bakan, geçen Ekim ayında ziyaretçi sayısının 80 bin olduğunu da sözlerine ekledi.

"Vadideki ziyaretçilerin gösterdiği büyük ilgiden memnun olduklarını" ve gelecek sezon yaklaşık 300 bine ulaşmayı beklediklerini söyledi.

Tüm turistleri Pınarbaşı bölgesini ve Horma Vadisi'ni ziyaret etmeye ve muhteşem manzaranın tadını çıkarmaya davet etti.

Horma Vadisi. Aile konforu ve doğanın keyfi

İstanbul'dan gelen bir ziyaretçi olan Halim Şahen, Anadolu'ya, önce Qassmono kentini ziyarete geldiğini, ardından vadileri ve şelaleleri ile ünlü Pınarbaşı bölgesine geldiğini söyledi.

"Biz hala vadinin girişinde, ama yerin güzelliği gerçekten bizi büyülüyor, bu kayaların içinden akan su akar harika bir yer, ve konfor ve doğanın tadını çıkarmak için fırsat ziyaretçi sağlar."

Diş hekimi Elif Tafak, bunun Horma Vadisi'ne ilk ziyareti olduğunu belirterek, mekana ve nefes kesen manzaralarına hayran olduğunu söyledi.

Tafak, mekanın güzelliğini yıllardır duyduğunu ve vadiyi ziyaret etme ve yan taraftaki ahşap platformda yürüme fırsatıbulduğu için şanslı olduğunu söyledi.

To Antalya Gayrimenkul 

دولار امريكي
دولار امريكي
 • 0.960
  يورو
  يورو
 • 18.592
  ليرة تركية
  ليرة تركية
 • 0.827
  جنيه بريطاني
  جنيه بريطاني
 • 0.709 JOD
  دينار أردني
  دينار أردني
 • 3.673 AED
  درهم اماراتي
  درهم اماراتي
 • 1,460.500 IQD
  دينار عراقي
  دينار عراقي
 • 138.412 DZD
  دينار جزائري
  دينار جزائري
 • 3.758 SAR
  ريال سعودي
  ريال سعودي